Chcesz porozmawiać o Bogu? Wyjaśnić wątpliwości dotyczące wiary? Poznać ludzi niewstydzących się swojej religii?

Zapraszamy na spotkania w każdy poniedziałek o godz. 19.30. Ruszamy juz od października!

piątek, 8 marca 2013

Paroles, paroles, paroles...


czyli Słowa, słowa.. tylko słowa rzucane na wiatr.. jak to wyśpiewywała Dalida.

   Od lat siedemdziesiątych niewiele się jednak zmieniło - dochodzę do takiego wniosku analizując nasze zachowania społeczne.. Nadal sobie nie ufamy, oskarżamy o kłamstwa i nie rozumiemy się - nie potrafimy ze sobą rozmawiać. No właśnie.. nie potrafimy. Jest to temat znany każdemu terapeucie i psychologowi. Wałkowany przez wychowawców w szkołach i poruszany na forach internetowych. Trudny, bo bardzo ważny - najistotniejszy wręcz, jeśli chodzi o budowanie relacji. Jak nietrudno się domyślić, po tym jakże poruszającym wstępie, na naszym poniedziałkowym spotkaniu zmierzyliśmy się z wieżą Babel próbując odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak ze sobą rozmawiać?

   Zamiast nawiązywać do amerykańskich naukowców (których nota bene nikt jeszcze nie widział) odwołaliśmy się do naszych osobistych przeżyć. Tak się nieszczęśliwie składa, że tym jednym doświadczeniem z pewnością każdy z nas może się podzielić - doświadczeniem zranienia przez słowa i niezrozumieniem. W dzisiejszym świecie, zabieganym, chwiejnym i pełnym niebezpieczeństw, tak naprawdę największe zagrożenie stanowimy dla siebie my sami, a dokładniej nasza niecierpliwość, antypatia i egoizm, co można określić w dwóch słowach: brak miłości. Na spotkaniu podczas dyskusji, bogato uargumentowanej życiowymi przykładami, staraliśmy się zlokalizować przyczynę naszych problemów. Nasz duszpasterz, jak zwykle nie pozwalając nam odejść od tematu, przedstawił nam bardzo konkretne "wskazówki komunikacyjne", nad którymi chyba każdy z nas powinien się chwilę zastanowić.. Pozwoliłam sobie wypisać je poniżej gwoli przypomnienia dla osób nieobecnych ciałem (i duchem) na spotkaniu.

Jak rozmawiać? podsumowanie księdza Adama:

1) Wysłuchaj! - słuchanie będące wyrazem miłości do bliźniego jest kwitesencją owocnej komunikacji

2) Mów ad rem, nie ad persona! Często w rozmowie odchodzimy od meritum sprawy, zaczynając kierować swoje uwagi (często niesprawiedliwe) do naszego rozmówcy, co w 99% przypadków prowadzi do kłótni.

3) Przed - w trakcie - po - emocje mają zasadniczy wpływ na to w jaki sposób rozmawiamy ze sobą - ważnych tematów nie należy, więc podejmować w napiętej atmosferze.

4) Priorytety:
         
              słuchanie   >  mówienie
          dzielenie się   >  dyskutowanie
          zrozumienie   >  ocenianie


To tyle jeśli chodzi o teorię. Zainteresowanych praktycznym szkoleniem swoich kompetencji komunikacyjnych zapraszamy w poniedziałek o 19.30. Przegadasz nas - przegadasz każdego ;)










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz